Урок літератури рідного краю за романом Г.Лютого «Мама - Марія» Яйце - райце українського духу (для 9 - 11 кл)

Предмет: Украинский язык
Категория материала: Конспекты
Автор:

Мета уроку: продовжувати роботу по ознайомленню дітей з сучасним літературним процесом рідного краю (Запоріжжя), зокрема ознайомити учнів із романом у віршах Г. Лютого « Мама – Марія».

Звернути увагу на реалізацію творчого задуму автора возвеличити рідну землю в узагальненому образі матері, а також на світоглядні позиції Лютого, відображені у творі, прослідкувати взаємозвязок з творами української літератури. Впливати на формування загальнолюдських цінностей учнів, розвивати читацькі навики, мовлення, творче критичне мислення, навики роботи з текстом, активізувати та збагачувати словниковий запас дітей.

Виховувати любов до рідного краю, до рідного слова.

Тип уроку: урок – презентація твору.(до уроку пропонується презентація)

Тема уроку: Література рідного краю.

Яйце – райце українського духу. ( за романом – піснею Г. Лютого « Мама – Марія»)

Оформлення дошки: тема, ілюстрація ( яйце – райце), вислови з роману, опрацьовані дітьми. Оформити стенд фотографіями із зустрічі.- Нам довіку носити у серціЦю велику вітчизну малу.

І тебе обійме він у одвіт..

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Звучить пісня «Мій рідний край» (сл. Г.Лютого, вик. А. Сердюк)Привітання

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Кожна людина в своєму серці як найбільшу святиню носить образ рідної землі. Кожному по – своєму болить його країна. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про нашу землю, пісню, мову – про нас. А допоможе нам у цьому Григорій Іванович Лютий і його роман – пісня « Мама – Марія», який його дочка , кандидат філологічних наук, Тетяна Біленко назвала «яйцем – райцем українського духу».

Ми знаємо, що цей казковий образ уособлює – символізує багатство, достаток ( автор ілюстрації пояснює, що і чому на ній зображено). Тому в кінці уроку ви мені скажете, про яке багатство йде мова у романі. Яке яйце – райце хотів подарувати Лютий кожному читачеві.

ІІІ. Опрацювання матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

До сьогоднішнього уроку ми провели велику підготовчу роботу. Я не побоюся сказати, що почалася вона ще в шостому класі, коли ми з вами зустрічалися з Олександром Виженком і його «Історіями запорізьких козаків для веселих дітлахів», з Григорієм Івановичем Лютим і його казкою « Світлана».

Ви самі побачили, як ви виросли, діти, подорослішали. Тому цьогорічна зустріч з Головою Спілки письменників Запорізького краю ( звернути увагу на стенд з фотографіями ) була набагато змістовнішою, глибшою, адже ви попередньо ознайомились із романом, над яким автор працював все своє життя ( як каже сам).

Про результат цієї роботи ми і поговоримо. 

2. Виступ про роботу

Спілки письменників. ( готувала Медведєва Г.)Спілка письменників Запоріжжя на сьогоднішній день складається із 25 чоловік. З їхніми творами ми маємо можливість знайомитися через журнал «Хортицю», редактором якого є Лютий, та через їхні особисто видані збірки. Ми мали можливість чути їхні твори на зустрічі з приводу 10 - річчя журналу «Хортиця» (розповідь можна продовжити)3. Про особливості композиції твору.

3.1. Робота над темою, назвою, присвятою.

( без цієї грудочки любимої землі і любові до пісень не можна було написати такий роман)

- Зверніть увагу на дошку. Зачитати«Вигукую Ваші душі… Але не так, як коток – цок та в лобок, та вписану торбу…. Я вигукую Ваші душі, як зорі на вечірнє небо, як сонце вранці, як квіти з землі, як пісню з грудей…

Люблю тебе, рідна земле, у цих дітях, у цих людях, у кожному живому листочку…» Г.Лютий. 

- Я назвала би дані слова метою нашої творчої співпраці, яка не обмежується даним уроком. - Давайте подивимось на ілюстрацію до обкладинки. Вона співзвучна із мотивами прекрасного твору класика нашої літератури……Кого?…

Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила… І мені теж хочеться полетіти за лебедями, тому й підіймаю руки, наче крила.

- От і принесли нам лебеді на крилах життя, - говорить до неба і землі мій дід Демян.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 32.68 Kb
Количество скачиваний: 15
Просмотров: 85

Похожие материалы