Шоқан Уәлиханов

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Конспекты
Автор:
Сабақтың тақырыбы:  Шоқан Уәлиханов.                                                                            Сабақтың ұраны:«Шоқанның іші-алтын, сырты-күміс.»    Сабақтың мақсаты:1.Балалардың Шоқан Уәлиханов жайында алған білімдерін тексере отырып, сабақтың тақырыбы бойынша қорытып, бекіту.                                       2.Сөздер,диалог,әңгіме,аударма арқылы балалардың сөздік                                                                                   ,сөйлеу тілін жетілдіру , грамматикалық тақырып бойынша сауатты лығын арттыру.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  3.Балаларға Шоқан Уәлиханов қазақ халқының ұлы ғалымы екенін тамашалату , ғылым саласында қосқан үлесін үлгі ету, өнер адамдарына де- ген сүйіспеншілігін арттыру , басқа ұлт өкілдерімен осы ұлы ғалыммен , оның өнері мен таныстырып , құрметтеу , сыйлау сезімдерін ояту. Көрнекілігі: карта,портрет,суреттер,«қоржын», карточкалар, мәтін, сөзжұмбақ, тірек схема. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:Сәлеметсіздер ме!Отырыңыздар! Бүгін сабақта кім кезекші?Сыныпта кім кезекші?Бүгін кім жоқ?Бүгін нешесі ? Аптаның қай күні ?Қазір жылдың қай мезгілі?Күз айларын ата.Бүгінгі ауа-райы қандай? Сабақтың мақсаттарымен таныстыру: Бүгін біз,балалар,сөздерді «қоржын» ойыны бойынша тексереміз, аударамыз, синоним,антонимдерді қайталаймыз.Карточкалар бойынша сөз тіркестерін,сөйлемдер құрастырамыз,диалог,сұрақтарға жауап береміз, әңгімелейміз,мәтінмен жұмыс жүргіземіз,тапсырмаларды орындаймыз ,«Ол қандай мамандық?«деген сөзжұмбақты шешеміз,Шоқан Уәлиханов«Сегіз қырлы-бір сырлы» дегенге әр әдістер бойынша келу. Кіріспе әңгіме:Балалар,Шоқан Уәлиханов 1835 жылы Қостанай облысында Құсмұрын деген жерде туған.Ол ғалым,суретші,қазақ тарихын және өнер зерттеушісі,этнограф, географ,тарихшы,саяхатшы,жазушы,ақын.Осы көрмеде Шоқанның суреттері бар. Шоқан қазақ халқының тарихын ғана емес, басқа –қытай , қырғыз , дұнған , ұйғыр халықтары- ның тарихын зерттеген. Сабақтың ұраны : Енді ,балалар, сабақтың ұранымен танысамыз . Қазір мен оқимын , сосын қайталап аударамыз.«Шоқанның іші алтын-сырты күміс.«Осыны аударғаннан кейін балалардан ұранның мағынасын қалай түсінетіндіктерін сұраймын. Мақал- мәтелдер: Балалар , өнерлі адамдар туралы қандай мақал-мәтелдерді білесің дер? «Өнерліге өлім жоқ», «Өнерлінің өрісі ұзақ», «Ер есімі – ел есінде «,«Ер ісімен , құс қанатымен  «,»Әр заманда – бір көреген». Шоқан – өте білімді , оқымысты адам. Ол ғылымның  әр саласына үлес қосқан.  Осы сөз Шоқанның сөз  асылын  білгенін  көрсетеді.Ол  қазақ  ауыз  әдебиетіне  қосқан 300 жуық  мақал-мәтел;200 –ден  астам  сөз  тіркесін  жазған. Суретшілік өнер, тарихшы , географ , саяхатшы- Шоқанның сегіз  қырының бірі  ғана . Шоқан өте сымбатты , кескінді , кішіпейіл , мейірімді адам болған . Ең жақын достары орыс  ғалымдары Достоевский  мен  Семенов Тянь- Шанский.Дәптермен жұмыс : Енді  жұмыс  дәптерлеріңді  ашып , бүгінгі  күнді , сабақтың  тақыры Бын, ұранын  көшіріп  жазыңдар .Сөздермен  жұмыс : Біз алдында қазақ   халқының  мақал – мәтелдерін еске түсірдік ,енді  қазір  қазақтың қол – өнер затымен танысып , «Қоржын « ойынын  ойнаймыз . Асықтар орнына асықтарлық  суреттеріне  сөздер  жазылған .«Қоржын» ойыны : Сөздерді  оқып  аудару , синоним және  антонимдерді  табу , ажыра ту . Ғалым – оқымысты-ученый Қайталанбас – неповторимый Белгілі – әйгілі – атақты – ұлы Тұлға – бейне – образ Тұңғыш – алғаш – бірінші Зерек – алғыр –способный Ілім – білім – знание Шын – рас – правда Айрықша – ерекше – особенно Памятник – мүсін – ескерткіш      овременник – замандас Пик – шоқы – төбе –шыңрау Всесторонний – сегіз қырлы – жан жақты Басы – аяғы –начало – конец Дос – жау – друг – враг  Алғашқы – соңғы – начало – конец Биік – аласа – высокий – низкий Байқатады – көрсетеді – показывает Ауылдарға  бөлу : Балалар,мен сендерді 4 ауылға  бөлемін.1ауыл – Шоқан Уәлихановтың  ауылы 2ауыл – Ұлы жүз – Төле би  ауылы 3ауыл – Орта жүз –Қазыбек би ауылы 4ауыл – Кіші жүз –Әйтеке би ауылы Карточкалармен  жұмыс : топпен жұмыс,әр топқа тапсырма  беріледі. 1.Осы тірек сөздерді пайдаланып , сөз тіркестерін құрастыру. Суретші   -         саяхатшы  -           фольклорист Географ  -          ШОҚАН      -           зерттеуші Ғалым     -           этнограф   -           жазушы 2.Сөйлемдерді  дұрыс  құрастыру. Құсмұрын  деген                                              бұлағы , көлі   бар Ол                                                                         Құсмұрын  атанған Шоқан  Уәлиханов                                            мүлде    өзгеше Құсмұрынның                                                    қазақ  халқының  ұлы  ғалымы Бұл  өлке                                                             Қостанай  облысында Құсмұрын   табиғаты                                        жердің     аты 3.Мәтін  бойынша  диалог   құрастыру.Пармен  жұмыс , тақырып  бойынша  ір  оқушы сұрақ  қойып , екіншісі – жауап береді. 4.Берілген  тақырыптарға  әңгіме  құрастыру. 1.Шоқан  Уәлиханов – ғалым. 2.Шоқан – суретші. 3.Шоқан  - қазақ  өнерінің  зерттеушісі. Ескерту  диктанты : Балалар,соңғы  сабақта  біз  Шоқан  Уәлихановтың  сөзін  жаттадық, Қазір мен бір  рет оқимын , сосын оқушы  оқиды , сосын  ескерту диктант жазамыз . Сергіту  сәті : «Ол  қандай мамандық ?» ойыны.           
Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 606.39 Kb
Количество скачиваний: 15
Просмотров: 107
